19. 4. Rostislav

Zítra: Marcela

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura - nemazat > Archiv událostí > Akce 2010 - Břevnice

Akce 2010 - Břevnice

Povánoční bohoslužba

V pondělí 27. prosince přijela do domova po delší době paní farářka Milena Cicálková a sloužila obyvatelům a personálu při bohoslužbě v kázání a vysluhováním památky večeře Páně. V kázání paní farářka připomněla Pána Ježíše Krista především jako lékaře, kterému můžeme svěřit všechny své bolesti. Během bohoslužby jsme všichni společně zpívali několik vánočních písní o radosti z narození Spasitele.


Strakapoud velkýStrakapoud velký na lípě u domova


V prosinci k nám díky pověšenému loji u krmítka zavítal strakapoud velký a při té příležitosti ošetřil kmen lípy...

 

 

 

 

 

 


Program adventních a vánočních bohoslužeb.

Program adventních a vánočních bohoslužeb


Vánoční posezeníIMG_2539.JPG


Obyvatelé domova, personál a vedení domova se sešli společně v pondělí 20. prosince na vánočním "večírku". Byla sice doba dopolední, ale ani to neubralo na vánoční atmosféře. Zpívaly se koledy při harmonice, pojídalo se vánoční cukroví a popíjel se punč...

 

 

 

 

 

 


Adventní bohoslužbaFotky 021.jpg

V úterý 14. prosince se konala v domově bohoslužba Církve starokatolické. Mši sloužil pan farář Václav Pavlosek, který v kázání povzbudil obyvatele k trpělivosti. Členům personálu pak popřál vnitřní klid a trpělivost pro jejich práci.

 

 

 

 


CANISTERAPIEFotky 008.jpg

V úterý 7. prosince přijela za obyvateli chovatelka psů paní Průšová se svou fenkou samojeda Jiskrou.

 

 

 

 

 

 


Adventní bohoslužbaVýzdoba na adventní bohoslužbu


V pondělí 6.12. se v našem domově uskutečnila bohoslužba Církve československé husitské. Obyvatelům kázal pan Petr Cicálek z Havlíčkova Brodu. V adventním kázání kromě jiného zazněla i otázka, zda si opravdu přejeme, aby Pán Bůh přišel do našich životů, když tuto prosbu vyslovujeme v modlitbě "Otče náš, přijď království Tvé"...

 

 

 

 


MikulášP1010023.JPG

V neděli 5.prosince zavítal jako každý rok do domova Mikuláš i s čerty a andělem. Obyvatelé a personál domova dostali od čertů metličky jako připomínku toho, že za rok se opět vrátí.

 

 

 

 

 


Koncert

Koncert

17. listopadu se v domově uskutečnil koncert rodinné kapely z Pelhřimova. Hrály se a zpívaly lidové písničky i Gottovy a Matuškovy hity z 60. let. K písničkám jsme popíjeli čaj s punčem a jedli dobré buchty od našich kuchařek. Atmosféra byla chvílemi velmi dojemná. Zvláště když se zpívaly lidové písničky...

 

 

 


Pozvánka na koncert živé hudby!

Pozvánka


Pozvánka na vyprávění o svaté Anežce a svatém Martinovi

Pozvánka


Povídání paní Lipenské o podzimních svátcích

Setkání s paní Lipenskou
V pátek 22. října přijela do domova opět klientům vyprávět paní Lipenská. Tentokrát povídala o svátcích podzimu. Obyvatelům vyprávěla o světském i církevním životě patrona české země Svatém Václavovi. Mluvilo se také o tradičních svátcích Všech svatých a Všech zemřelých a rituálech, které tyto svátky provází (světlo a věnec jako symboly života). Na závěr paní Lipenská přečetla Pohádku o malé dušičce, jejíž poselstvím bylo, že člověk by měl prožít v životě i těžší chvíle, aby vůbec poznal a uvědomil si ty dobré.

 

 

 


BohoslužbaIMG_2368.JPG

V úterý 19. října se v domově konala bohoslužba Církve starokatolické. Obyvatelům při mši svaté sloužil pan farář Václav Pavlosek. Tentokrát nám při kázání připomenul, že i ty malé a nepatrné okamžiky v našich životech, které jsou žité s láskou, jsou velké a podstatné. Obyvatele povzbudil v tom, aby využili daru, který od Pána Boha dostali; dar modlitby a lásky a rozmnožovali ho.

 

 


Opékání špekáčků

Ve středu 13. října jsme společně opékali na zahradě domova špekáčky. Počasí nám docela přálo, akorát chyběla k ohni ještě nějaká muzika...


Vyjíždka za jeleny

V úterý 12. října 2010 jsme hned po obědě vyjeli autem nad Břevnici, kde je obora s jeleny a daňky. Původně jsme vyrazili na jeleny, ale neměli jsme štěstí, a tak jsme zahlédli jen daňky, ale i tak to byl krásný pohled. Zvěř sice polehávala v trávě, ale po kratší době se zvedla a tak jsme ji mohli dobře pozorovat dalekohledem.


Otevřené dveře lákalyDenní místnost personálu v podkroví

Ve středu 6.10. se v Domově pro seniory v Břevnici v rámci Týdne sociálních služeb otvíraly dveře návštěvníkům, které zlákala především nová půdní vestavba dokončená v tomto roce. Nové prostory v podkroví budou využívané nejen personálem domova, ale i dobrovolníky z Německa, kteří jezdí v rámci spolupráce s Německým červeným křížem do domova pomáhat. Místnosti budou sloužit jako denní místnost s šatnou pro personál domova a dvě místnosti jako byt pro dobrovolníky. Právě ten byl v tomto týdnu obsazen novou dobrovolnicí z Německa. Nebývalý zájem o Den otevřených dveří byl především od místních obyvatel Břevnice. Podívat se přišli i ti, kteří hledají dobré místo pro umístění blízkého člověka, ale i zájemce o zaměstnání. V rámci tohoto dne shlédli obyvatelé společně s některými návštěvníky dokumentární snímek o životě rodačky z Břevnice paní Pavlíny Paulusové.


Pozvánka na Den otevřených dveří

Pozvánka lamino[1].doc


Hašlerovy písničky

IMG_2331.JPG
Ve středu 30. září zavítal k nám do domova již po několikáté pan Karel Šedivý. Obyvatelům zahrál a zazpíval staré Hašlerovy písničky, které doprovodil i povídáním ze života pana Karla Hašlera. Obyvatelé si tak společně zazpívali kromě jiných i píšničku "ta naše písnička česká, ta je tak hezká, tak hezká, tak jako na louce kytička, vyrostla ta naše písnička. Až se ta písnička ztratí, pak už nic nebudem mít, jestli nám zahyne, všechno s ní pomine, potom už nebudem žít".

 


Houbaření

Ve středu 29.9. jsme s několika obyvateli domova vyrazili do lesa na houby. Během hodiny jsme nasbírali plný košíček, většinou to byly bedly a panské hříbky. Ve čtvrtek dopoledne byla smaženice a prý neměla chybu. Jednu chybu celá tato akce přece jen měla. Zapomněli jsme vyfotit náš houbařský úlovek!


Bohoslužba

20. září se v domově uskutečnila bohoslužba Církve starokatolické, kterou sloužil pan farář Václav Pavlosek. Obyvatelům domova ve svém kázání připomněl Kristovu oběť na kříži a svým slovem je povzbudil k dávání lásky a radosti.


Vyprávění o létu

untitled.bmp
V září nás opět v domově navštívila paní Lipenská, která nám jezdí vyprávět o historii naší země, zvycích u nás na Vysočině, ale i jinde. Tentokrát bylo tématem jejího vyprávění letní období. Mluvilo se o žních, o dožínkách, o pečení chleba, o česání chmele, o poutích a jarmarcích, o zavařování, o medu a o bylinkách. Paní Lipenská nám připomenula i světce letního období a těmi jsou např. Jan Křtitel, Petr, Pavel, Markéta, Anna, Jakub a Marie Magdalena.


Bohoslužba

nahled.jpg
První pondělí v září proběhla v domově bohoslužba Církve českosloveské husitské. Obyvatelům sloužila paní farářka Cicálková z Havlíčkova Brodu. Kázání bylo tentokrát na text z Matoušova evangelia: "Pohleďte na nebeské ptactvo, neseje, nežne a nesklízí do stodol a přece je váš nebeský otec živí. Což vy nejste o mnoho cennější? Nemějte starost a neříkejte:"Co budeme jíst, co budeme pít, co budeme oblékat?", po tom všem se shánění pohané. Váš nebecký otec přece ví, že to všechno potřebujete."


Film Babičky

V srpnu jsme společně s obyvateli domova shlédli dokumentární film Babičky, jehož autorem je Petr Grulich. Krátkými filmovými střihy nás autor seznámil s životem tří starších věřících žen, které mluvily o tom, co jim dělá v jejich životě radost, ale také o událostech, které pro ně nebyly zrovna snadné.


Písničky při harmonice

V červnu si obyvatelé domova zanotovali písničky společně s panem Vladimírem Guhlem. Ten nejen zpíval, ale i hrál na harmoniku. Byly to pěkně strávené chvíle.


Pálení čarodějnic

V pátek 30. 4. odpoledne jsme se sešli s obyvateli na zahradě domova a společně jsme zapálili oheň a upekli špekáčky. Po celou dobu nám hrála na harmoniku lidové písničky paní Muniová z Chotěboře. Špekáčky byly výborné, muzika taktéž.


Velikonoční zvykyvelikonoce[1].jpg

V pátek 26. března k nám znovu zavítala paní Lipenská a tentokrát nás velmi podrobně seznámila s velikonočními zvyky. Víme už, jak a proč se pletou kynuté jidáše, proč se pustit do pletení pomlázky a také jak ozdobit velikonoční kraslice. Jako výslužku jsme dostali recept na velikonoční mazanec. Tak teď už jen začít s výrobou.

 

 

 

 


Lidové písničkyFotky 045.jpg

V březnu přijeli obyvatelům domova v Břevnici zazpívat a zahrát lidové písničky sourozenci Cickovi a Pelikánovi z Údolí a ze Zálesí u Horní Krupé. Děti byly oblečené v krojích a písničky to byly krásné, protože lidové takové jsou.

 

 

 

 


Pověsti z Vysočiny

5. února k nám přijela paní Lipenská a vyprávěla pověsti z knihy Vladimíra Hulpacha "Báje a pověsti z Vysočiny". Dozvěděli jsme se například, kterak se dostaly brambory na Vysočinu(viz.odkaz dole), ale také to, že do města Jihlavy zavítal svatý Martin na koni. Koně si nechal okovat a protože neměl peníze na zaplacení, zaplatil kůň "koblížky", které se proměnily v dukáty.
O ledečských radních jsme slyšeli, že chtěli ušetřit na uniformách pro městskou stráž, a tak objednali v Humpolci sukno nevalné kvality. Uniformy z něho ušité se později při děšti srazily...