Čtyři neděle před Vánoci začíná jako každoročně překrásné období adventu. Domov i zahrada jsou slavnostně vyzdobeny, přes den zní melodie koled, pečeme cukroví, vánočně tvoříme a povídáme.
V pátek 2.12. jsme přivítali paní Lipenskou s hezkým povídáním o sv. Mikuáši a dalších osobnostech historie, které nám kalendář v tomto období připomíná, a také o různých tradicích a zvyklostech našich předků, které jsou s tímto hezkým obdobím spjaty.
5.12. v podvečer zavítal do Domova Mikuláš s andělem i čerty a obyvatelé prožili radostně tuto chvíli.
Ve čtvrtek 8.12. se pracovnice domova zúčastnily akce pořádané pod záštitou Kraje Vysočina "Barevné Vánoce", kde bylo možné prezentovat výsledky tvoření s klienty zařízení a nabídnout je k prodeji. Z výsledku jsme měli velikou radost a za získané prostředky budeme moci pořídit alespoň část materiálu k dalšímu tvoření.
Na pondělí 19.12. od 9:30 připravujeme vánoční posezení s hudebním doprovodem, na které jste také Vy srdečně zváni.
Kéž se dokážeme zastavit, ztišit a vyladit svá srdce na notu míru, pokoje a lásky.
Ve středu 12. října odpoledne navštívili obyvatelé domova "vzpomínkovou kavárnu". V prostorách jídelny bylo připraveno pohoštění a pěkná výzdoba, díky které jsme si mohli připomenout časy, kdy se vařilo na kamnech, svítilo petrolejovou lampou, pekl domácí chléb apod.
V úterý 11. 10. sloužil v domově mši svatou pan farář Václav Pavlosek. V kázání se mluvilo o "pozvánce" na nebeskou hostinu, a to pro každého z nás a zazněla výzva, abychom si tuto příležitost nenechali ujít... Během bohoslužby se konaly i přímluvné modlitby za zesnulé. Poté navštívil pan farář i nemocného obyvatele domova na jeho pokoji.
V pátek 7. 10. přijela za obyvateli domova paní Lipenská. Tentokrát s sebou k vyprávění přivezla zvláštní téma, a to o strašidlech. Naštěstí o nich vyprávěla tak, že jsme se vůbec nebáli :o).
Každé první pondělí v měsíci se koná v domově bohoslužba Církve československé husitské. Bylo tomu tak i v říjnu. Obyvatelům domova sloužili manželé Cicálkovi a na klávesy hrála a při písních doprovázela paní Macháčková. Společně jsme prožili velmi pěkný čas v Boží blízkosti.
V úterý 20. září přijel dopoledne do domova pan Karel Štědrý s repertoárem Hašlerových písniček. Zpívání prokládal i vyprávěním ze života Karla Hašlera.
Ve čtvrtek 15. září nám vskutku vyšlo krásné počasí a tak jsme se mohli pustit do předem avizovaného slámování na zahradě domova. Nadšenců se sešlo víc, a to z řad kolegů, klientů, kamarádů a rodinných přísluníků. Slámovalo se o sto šest. Někdo si dal poměrně vysokou laťku (uslámovat žebřiňák) a někdo nižší (třeba věneček),ale každopádně každý snad měl ze svého výrobku radost. Slámovali dospělí i děti a protože jsme jako pořadatelé neodhadli dobře množství drátu a slámy, hodně obého zbylo. Je tedy příležitost se někdy zase k této nádherné práci vrátit. Většina výrobků se rozjela do domovů těch, kteří si je uslámovali, ale některé bude také možné v brzké době zahlédnout v zahradě domova. Jsou to však ty s vysokou laťkou, tak mějte chvíli strpení :o).
Domov pro seniory v Břevnici pořádá ve čtvrtek 15. 9. 2011 na zahradě domova slámování pro všechny, kteří rádi tvoří hezké věci. Od 13hod do 17hod je možné si vytvořit něco ze slámy. Dráty a sláma budou k dispozici zdarma, příchozí by si měli donést pouze štípací kleště na drát. V případě deště se bude akce konat v náhradním termínu, a to v pátek 23. 9. 2011 ve stejnou dobu.
Pozvánka zde:
Za krásného počasí se uskutečnil v Domově se zvláštním režimem v Břevnici den otevřených dveří.
Na nově upravené zahradě se sešli klienti a pracovníci zařízení, návštěvníci z řad veřejnosti, z jiných zařízení, ze spolupracujících úřadů, pracovníci Fokusu Vysočina a další.
Součástí dne bylo převzetí finančího daru od firmy Sodexo Pass a.s. Dar ve výši 25.389 kč přijeli zařízení předat regionální manažer Libor Vranka a manažer pro veřejnou správu Vít Jásek. Za tento dar zařízení vybudovalo ohradu a salaš pro chov ovcí a houpačky s pískovištěm pro děti návštěvníků i děti z obce Břevnice.
Ohradu a houpačky zhotovili pracovníci lesní čety Fokusu Vysočina, salaš zhotovil Vladimír Prchal z Údolí, veškeré dřevo na ohradu daroval Zdeněk Sommer z Kojetína, ovečky na spásání zahrady zapůjčil chovatel Martin Sedláček z Krát u Olešné.
Za pomoci všech těchto sponzorů se nám podařilo vytvořit na zahradě opravdu krásné prostředí pro naše klienty a doufáme, že kontakt s živou přírodou pro ně bude příjemný a zajímavý.
Den otevřených dveří proběhl v příjemné atmosféře, občerstvení bylo výborné, k poslechu hrála hudba p. Vajo a spol., takže naši klienti i návštěvníci byli spokojeni.
Všem sponzorům za jejich přízeň velmi děkujeme.
V úterý 26. 7. jsme se vydaly (tři ženy) na pouť ke svaté Anně. Naše kroky vedly přímo do kaple na bohoslužbu, která se konala od 10hod dopoledne. Tématem kázání byla role babiček a dědečků při výchově dětí. Pan farář připomněl, že Anna byla vlastně babičkou Pána Ježíše Krista.
Po bohoslužbě nás zlákaly i sladkosti u pouťových stánků.
Srdečně zveme na 27. 7. 2011 od 13hod. do 17hod. všechny, kteří mají zájem se podívat do Domova pro klienty s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demencí. Bude otevřeno pro všechny, kteří hledají dobré místo pro své blízké, pro odbornou veřejnost, pro zájemce o zaměstnání, pro zájemce o dobrovolnickou práci v domově, ale i pro rodiny s dětmi, protože je možné využít nové dětské hřiště a také krmit ovečky přímo v zahradě domova. Těšíme se na Vás a pod tímto textem je připravena pozvánka s programem.
V úterý 19.7. byla v domově mše, kterou sloužil pan farář Václav Pavlosek. Obyvatelům v kázání připomněl podobenství o pleveli, které vyprávěl Pán Ježíš Kristus svým učedníkům.
V době prázdnin obyvatele i zaměstnance domova čekalo jedno ráno velké překvapení. Jedna z nově přivezených ovcí porodila dvě jehňátka. Nikdo z nás netušil, že je březí, jen když jsme jí přivezli, říkali jsme si, že je o mnoho těžší než ta druhá ovečka...
Zprvu se zdálo, že je vše v pořádku, jehňata běhala kolem maminky a pila její mléko, ale po dvou dnech jedno jehně zemřelo a druhé na tom také nebylo dobře. Rozhodli jsme se, že ho zkusíme zachránit a protože přestalo pít od maminky, museli jsme ho začít krmit z láhve. Ani to však nepomohlo a i ono zemřelo. Je nám to líto, protože jejich narození bylo nejenom překvapením, ale i velkou radostí.
Tak toto je nový pohled do dolní části zahrady domova. Už nemáme jen dva beránky, ale přibyli ještě dvě ovečky, protože beránci nestíhali trávu spásat. Takže teď už stojíme u ohrady a voláme: "Matěji, Šimone, Báro, Majdo!".
V zahradě domova jsme našli hřiba kováře, takže pokud deštivé počasí vydrží, budeme už brzy moci vyrazit do lesa s košíkem...
V červnu k nám přilétá snad každý den čáp. Sedne si vždy na stožár sirény a dívá se směrem na břevnické rybí sádky. Pak na ně i odlétá...
V pondělí 20. 6. 2011 přijela do domova za obyvateli opět paní Průšová z Havlíčkova Brodu se svojí fenkou Jiskrou. Obyvatelé fenku krmili a hladili a ona jim na oplátku podávala packu.
Tak už jsou u nás! Kdo? Dva beránci, pro které nám klienti Fokusu Vysočina postavili krásnou ohradu ve spodní části zahrady domova. Na tento okamžik jsme se moc těšili, protože doufáme, že kromě sečení trávy se postarají i o radost pro naše obyvatele. Už mají jména, a to Šimon a Matěj. Šimon je ten s tmavší hlavou a malým růžkem...
Stavbu ohrady a salaše pro beránky finančně podpořila firma SODEXO PASS. Dřevo na ohradu daroval pan Zdeněk Sommer, který má nad Břevnicí firmu na lesnickou činnost a pilařskou výrobu. Moc děkujeme.
V úterý 14.6. se konala v domově bohoslužba Církve starokatolické, kterou sloužil pan farář Václav Pavlosek. Tématem kázání byly letnice, jako svátek seslání Ducha svatého.
10. 6. přijela opět do domova paní Lipenská z Krajské knihovny Vysočiny, aby obyvatelům vyprávěla pověsti z Havlíčkobrodska.
První červnové pondělí proběhla v domově opět bohoslužba Církve česlovenské husitské. Obyvatelům při bohoslužbě sloužili manželé Cicálkovi a na klávesy při písních doprovázela paní Macháčková.
V pondělí 6. 6. 2011 se bylo několik obyvatel našeho domova v doprovodu personálu podívat v Havlíčkově Brodě U Panských na ukázky výcvyku policejních psů. Společně tak viděli hledání vznětlivých látek, aport, zadržení pachatele na rukáv a další prvky výcviku.
V pátek 3. 6. byly sociální pracovnice paní Kubátová a zdravotní sestra paní Straková, zaměstnankyně domova, vyprávět dětem z Mateřské školy Prokopa Holého o seniorech. Děti mluvily o svých babičkách a dědečcích a společně se povídalo o tom, jaké starosti je často trápí a jak by jim v nich děti mohly pomoci. S vedením mateřské školy jsme domluvily na příští rok návštěvu dětí v Domově v Břevnici.
Jako dárek dostaly děti knihu od spisovatelky Ivony Březinové s násvem Lentilka pro dědu Edu, která vypráví o tom, jak harmonické soužití několika generací jedné rodiny narušuje pouze jedno - velká zapomnětlivost dědy Edy. Začala nenápadně, ovšem časem se zjistí, že dědeček trpí Alzheimerovou chorobou. Děti si na pozadí vyprávění uvědomí, že takový problém existuje, nebo ho dokonce už možná znají ze svého okolí. Vyprávění dětem pomáhá v nahlížení na tuto nemoc a v umění s takto nemocnými lidmi jednat a mít je rád.
Ve čtvrtek 2. 6. 2011 pekly obyvatelky domova dva druhy buchet. Tou první byla "Americká" buchta s jablky a druhou piškotová bublanina s červeným rybízem.
Ve středu 18.5. hrály obyvatelům domova na flétničky děti ze ZUŠ Nuselská. Přijely společně i s paní učitelkou Seckou a obyvatelům zahrály na flétny lidové písničky.
V pátek 20. 5. přijela do domova opět paní Lipenská a tentokrát mluvila o patronce rodin, pomocnici chudých, nemocných a postižených, svaté Zdislavě. I přes svůj šlechtický stav byla ženou prostého života. Snažila se co nejvíce ztotožnit s Kristem i jako manželka a matka čtyř dětí. Svatá Zdislava ukazovala, že i obyčejný a všení život lze prožívat ve sjednocení s Kristem nevšedně hluboce, radostně a krásně. Věnovala se charitativní činnosti a o tom, že byla velmi vážená, svědčí i následující verše z Dalimilovy kroniky:
"Léta od narození Jezu Krista milostivého po tisíciu po dvú stú po pěti dcát druhého svatého života paní Zdislava s světa snide, pro niuž pracným veliká útěch příde. Pět mrtvých vzkřiesila, mnoho slepých prosvietila, chromých a malomocných mnoho uzdravila, nad jinými pracnými veliké pomoci činila."
Jako každý rok jsme na konci dubna společně s obyvateli domova pálili oheň. Čarodějnici jsme vyrobenou měli, ale nakonec byla ušetřena a místo ní jsme do ohně dali špekáčky. U ohně nám na harmoniku hrál Vláďa Guhl, který dříve často v domově sloužil jako zdravotník.
V úterý 26.4. vyslechli obyvatelé domova kázání pana faráře Václava Pavloska. Základem tohoto kázání byl text z Lukášova evangelia, kdy se učedníci cestou do Emauz setkávají se vzkříšeným Kristem a nepoznávají ho. Teprve až tehdy, kdy jim večer Ježíš začne lámat chléb a rozdávat jej, vzpomenou si, že tuto událost už jednou s Někým prožili...
Ve čtvrtek 14.4. proběhla v domově přednáška paní Pavly Hýblové R.S. na téma Práce s klientem a zvláštnosti komunikace u lidí s demencí. Účastníky byly zaměstnaci břevnického domova a Domova pro seniory v Havlíčkově Brodě U Panských. Součástí přednášky byly i názorné ukázky bazální stimulace.
12. dubna byla v domově bohoslužba s přímluvnými modlitbami za zemřelé obyvatele domova. Slovem i vysluhováním památky Svaté večeře Páně sloužil pan farář Václav Pavlosek.
V polovině dubna přibyl do domova nový obyvatel. Je to mládě kanárka. Je typický krásným zpěvem, který se zvláště teď v jarním období pěkně poslouchá. Zatím to vypadá, že se mu zde líbí, prozpěvuje si o sto šest. Jméno zatím nemá, ale co není, v brzké době snad bude...
V úterý 5. dubna přijela do domova za obyvateli společně s fenkou samojeda paní Ludmila Průšová. Pro obyvatele je vždycky přítomnost pejska velkým vzrušením.
V pondělí 4. dubna přijela sloužit obyvatelům paní farářka Milena Cicálková s manželem. Kázání bylo na velikonoční téma, tedy ukřižování Ježíše Krista. Paní farářka mluvila o tom, že Pán Ježíš Kristus za nás všechny zaplatil dluh, který dlužíme Pánu Bohu a pokud tomu věříme a jsme za to vděčni, můžeme směle před Pána Boha předstupovat. Na konci bohoslužby byla vysluhována památka sv. Večeře Páně.
1. 4. se během pátečního odpoledne konala v domově mše Církve římskokatolické, kterou šloužil pan farář Zahálka z České Bělé. V novozákonním textu přečetl pan farář odpověď Pána Ježíše Krista na otázku učedníků: "Jaké je největší přikázání?"..."Miluj bližního svého jako sám sebe! Většího přikázání nad tato dvě není."
V pátek 1. 4. 2011 dopoledne přijela do domova našim obyvatelům povídat o jaru paní Lipenská z Krajské knihovny Vysočiny. Povídání to bylo krásné, protože bylo vskutku jarní (včetně kytiček) a na jaro se už všichni těšíme! Mluvilo se o zvycích, které k jaru patří ale i o těch, které patří k době velikonoční, která je především křesťanským svátkem. Slyšeli jsme o světcích, také pranostiky a recepty. Pokud si myslíte, že už můžete sundat kabáty, tak jen připomínáme, že "Březen- za kamna vlezem". "Duben - ještě tam budem". "Máj - vyženeme kozy v háj". Takže bude přece jen dobré s tím odkládáním kabátů počkat na květen. Přikládáme ještě recepty na čaj proti jarní únavě, na jarní bylinkové máslo a tvarohovou pomazánku s pažitkou (viz.odkaz pod textem).
Ve čtvrtek 10. 3. odpoledne zahráli a zazpívali obyvatelům domova sourozenci Cickovi a Pelikánovi. Obyvatelé si společně s nimi zazpívali lidové písničky a pak šli zpěváci zazpívat oblíbenou písničku ležícímu klientovi k lůžku.
Úterní odpoledne (8.3.) patřilo masopustním radovánkám v Domově pro seniory U Panských v Havlíčkově Brodě. Tam vyrazilo s doprovodem i několik obyvatel našeho domova. Po tanci masopustních masek, ke kterému hrála živá hudba, mohli všichni užívat i dalších radostí masopustního období, a to ochutnávku koblížků, které smažily kuchařky domova. U Panských bylo to odpoledne vskutku veselo.
4. 3. patřilo páteční dopoledne opět povídání paní Lipenské, která do domova již několik let dojíždí. Tentokrát se mluvilo o léčivých účincích stromů a keřů, i o jejich významu v mytologii a zvycích. Obyvatelé domova se tak dozvěděli něco o vrbě, černém bezu, borovici, borůvce , brusince , břečťanu , bříze , buku , dubu, hlohu, hrušni, samozřejmě lípě a dalších a dalších. Věděli jste, že třeba šťáva z třešní podporuje krvetvorbu a upravuje nízký tlak? A že třešně jsou vhodné pro osoby s poruchami štítné žlázy? Nebo že za války se z třešňových pecek lisoval olej a když zdražil tabák, nastavovali ho sedláci sušeným třešňovým listím? Už ať je jaro!
V březnu nás jako každé první pondělí v měsíci navštívila paní farářka Milena Cicálková s manželem z Církve československé husitské. V kázání zaznělo mimo jiné i to, že bez ohledu na to, v jaké se nacházíme životní situaci, Ježíš Kristus je náš Spasitel.
Ve čtvrtek 3.3. pekly některé obyvatelky domova společně s pracovnicemi pro volnočasové aktivity buchty. Tentokrát se pekla prášková s tvarohem a jablky a tady je recept:
1/2 kg hladké mouky
15 dkg moučkového cukru
15 dkg tuku, nerozehřátého
2 vejce, 6 lžic mléka
prášek do pečiva
Vše smíchat a hníst rukama až bude držet těsto pohromadě. Pak těsto rozdělit na dvě půlky. Jednu část rozválet na plech. Na ní přidat oslazený tvaroh s rozinkami a na tvaroh dát nakrájená jablka. Posypat cukrem a překrýt druhou rozválenou půlkou těsta. Péct na 200 stupňů do zlatova.
V úterý 1. 3. 2011 se uskutečnila v domově bohoslužba Církve starokatolické. Mši sloužil pan farář Václav Pavlosek a protože příští středa už bude popeleční, udělil obyvatelům a personálu popelec na znamení pokory a potřeby odpuštění. Po bohoslužbě navštívil pan farář nemocnou obyvatelku domova u jejího lůžka.
Paní Míla Štiková, která dojíždí od října 2010 pravidelně do Domova se zvláštním režimem v Břevnici, získala 25. 2. 2011 cenu pro dobrovolníky v regionu Hlinsko. Na tuto cenu ji nomival náš domov a Domov seniorů Drachtinka Hlinsko, kam paní Štiková jako dobrovolnice také dochází. Nominační dopis si můžete přečíst zde:
V pátek 21. ledna přijela do domova za obyvateli paní Lipenská. Tentokrát s sebou přivezla téma masopustu. Obyvatelé tak mohli slyšet o mnohých zvycích, které probíhají během masopustu. Kořeny masopustu sahají až do doby římské a toto období je charakteristické jako období veselí, zábavy, pečení, zabijaček, zpěvu a tance. Paní Lipenská mluvila o pečení vek, koblíčků a trdelníků, které měli kulatý tvar jako symbol toho, že období masopustu se za rok zase vrátí. Obyvatelé slyšeli i o \"Tučném čtvrtku\", kdy bylo potřeba hodně pít, aby byl člověk silný a zdravý. Další dny, o kterých se mluvilo byla \"Taneční neděle\",\"Maškarní úterý\", \"Popeleční středa\". Symbolem konce masopustu bylo \"pochování basy\" a od té doby se již nehrálo a netancovalo.
V pátek 21. ledna přijel do domova už tradičně sloužit mši svatou pan farář Zahálka z České Bělé. Obyvatele domova provedl liturgií římskokatolické bohoslužby a mši zakončil vysluhováním eucharistie. Pan farář navštívil i nemocnou obyvatelku u jejícho lůžka
V úterý 18. ledna přijel do domova sloužit mši pan farář Václav Pavlosek z Církve starokatolické. Obyvatelům sloužil v kázání i vysluhováním Svaté večeře Páně. Po bohoslužbě navštívil i nemocné obyvatele na jejich pokojích.