26. 5. Filip

Zítra: Valdemar

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura - nemazat > Archiv událostí > Akce 2012 - Břevnice

Akce 2012 - Břevnice

Recept na švéský koláč

Před delším časem jsme Vám slíbili recept na švédský koláč, který jsme v domově pekli. Tak až dnes je recept k dispozici... (fotka koláče je na stránce č.3,akce za rok 2012)

Sypká hmota: 3 hrnky polohrubé mouky, 1 sáček prášku do pečiva a 1 hrnek cukru - vše smíchat dohromady Náplň: 3 tvarohy, rozinky, mléko, cukr, 2 celá vejce - smíchat na řídkou hmotu

Na vymazaný plech dát 2/3 sypké hmoty, pak zalít náplní s tvarohem, na tvaroh nastrouhat jablka posypané cukrem a skořicí a na to nasypat zbytek sypké hmoty. Úplně navrch pak nakrájet po plátcích celou kostku másla a dát péct. Dobrou chuť.

Publikováno 9.5.2013 14:51


Vánoční posezeníVánoční posezení-20.12.2012

Tento čtvrtek dopoledne strávili zaměstnanci a obyvatelé domova při společném vánočním posezení. Vánoční atmosféru nám přijel hudbou zpříjemnit pan Jiří Moliš. Začalo se koledami a skončili jsme lidovými písničkami.

Publikováno 20.12.2012 12:07

 


Kytaristka Iveta NovotnáKytaristka Iveta Novotná

V úterní odpoledne 18. prosince jsme vyslechli v domově kytarový koncert Ivety Novotné. Iveta Novotná žije v Pardubicích, vystudovala klasickou kytaru a za obyvateli domova přijela s programem od klasické hudby, přes tzv. moderní až po vánoční koledy. Mezi autory přednesené hudby byli např. Ivan Jelínek, John Dowland, D.Cimarosa, Carlo Domeniconi, Milan Tesař, Libor Fišer a další.

Publikováno 18.12.2012 22:21


Předvánoční prodej našich perníkůBarevné vánoce 2012,naše prodejní místo

Třetí prosincový týden jsme na Krajském úřadu Kraje Vysočina v rámci akce Barevné vánoce prodávali v našem domově upečené perníky. Návštěvníkům jsme nabízeli zdobený perník, velké perníkové knoflíky, perníková srdce s vyráženým textem a ručně malovaná přání od naší dobrovolnice. O perníky i přání byl velký zájem a tak jsme odjížděli domů mezi prvními prodejci, neb už nebylo co prodávat...a protože se nás kupující ptali na recept na naše perníky, tak tady je:

65 dkg hladké mouky, 25 dkg moučkového cukru, 3 lžíce kakaa, půl lžičky skořice, špetka nového koření, anýzu a hřebíčku, 1 dkg jedlé sody, 10 dkg nahřátého medu, 5 dkg rozehřátého tuku (např.Hera), 4 celá vejce

Vše dobře prohníst a nechat minimálně 1 den uležet. Pak vyválet placku a tu ještě před vykrajováním tvarů rukou pěkně uhladit tak, aby se leskla. Před upečením na plechu potřít rozšlehaným vajíčkem. Po upečení je dobré nechat perníky několik dnů ve vlhčím prostředí, aby se pěkně rozležely.

Publikováno 18.12.2012 22:10


Žluna zelenáŽluna zelená za letu na zahradě v Břevnici

Druhý týden v prosinci se na zahradě domova objevila žluna zelená. Častým návštěvníkem na zahradě je strakapoud velký, ale žlunu jsme tu viděli poprvé. Příští rok rozmístíme po zahradě budky pro různé druhy ptactva, tak doufáme, že se nám rejstřík ještě trochu rozšíří.

Publikováno 18.12.2012 21:16

 


Předvánoční bohoslužbaLetošní adventní věnec

V úterý 4. prosince přijel za obyvateli domova opět pan farář Václav Pavlosek. Tématem jeho kázání byl biblický text s vyprávěním o navštívení Marie andělem. Pan farář mluvil o tom, že Hospodin si často pro svoje dílo povolává úplně obyčejné lidi, jako byla právě dívenka Marie. To je povzbudivé, protože my k nim bezesporu patříme! Během bohoslužby byl i posvěcen náš adventní věnec.

Publikováno 18.12.2012 21:08


Ozdoby do BrilleOzdoby do Brille

Zastupitel města Havlíčkův Brod pan Ing. Tomáš Hermann oslovil naše zařízení s prosbou připravit ozdoby na vánoční strom do partnerského města Brille. Na obrázku vidíte ozdoby, které jsme posílali za břevnický domov. Všechny jsou ručně vyrobené, každá jinou technikou a doufáme, že se v té dálce budou líbit...

Publikováno 18.12.2012 20:59

 


Setkání dětí a seniorůSetkání dětí s obyvateli

V úterý 20. listopadu přijely za našimi obyvateli děti z Mateřské školy v Dolní Krupé. Zazpívaly písničky jako např. Já do lesa nepojedu nebo Letěla husička a pak věnovaly každému obyvateli malovaný obrázek pro radost. Bylo to obyčejné, ale radostné setkání dětí a seniorů.

Publikováno 22.11.2012 9:49

 


KoncertKoncert Josefa Zímy a Yvetty Simonové

Tři obyvatelé domova vyrazili v doprovodu personálu na koncert Yvetty Simonové a Josefa Zímy, který se konal v Havlíčkově Brodě. Oběma hlavním aktérům to ještě pěkně zpívalo.

Publikováno 15.11.2012 18:07

 

 

 

 

 


DobrovolniceČlověče, nezlob se!

Do domova jezdí za obyvateli dobrovolnice ze sdružení FARG. Tráví společně čas na procházkách, povídáním nebo třeba hrou Člověče, nezlob se.

Publikováno 15.11.2012 17:59

 

 


Brzké vánoční pečeníPerníky - naše výroba

3. listopadový týden jsme zahájili přípravy na vánoce. Pustili jsme se do pečení vánočních perníčků. Možná se Vám zdá, že jsme začli péct příliš brzo, ale chceme perníčky prodávat na začátku prosince na akci zvané Barevné vánoce, kterou pořádá Krajský úřad Kraje Vysočina.

Publikováno 15.11.2012 17:55

 


Vyprávění o podzimuUkázka plodů podzimu

V pátek 9. listopadu přijela obyvatelům vyprávět o podzimu paní Lipenská z Krajské knihovny Vysočiny. Vyprávění začalo dožínkami a končilo až draním peří za dlouhých zimních večerů. Paní Lipenská přivezla i ukázku podzimní sklizně.

Publikováno 15.11.2012 17:47

 


Prázdná zahradaZahrada

Tak takto smutný pohled do zahrady bez oveček bude až do příštího jara. Ovce jsme na konci října již odvezli k jejich chovateli a vrátí se k nám až v měsíci dubnu příštího roku. Teď už tu běhá po zahradě jen pes Leon...

Publikováno 15.11.2012 17:28

 


Hašlerovy písničkyHašlerovy písničky

V září přijel do domova s Hašlerovými písničkami opět pan Karel Šedivý. Pan Šedivý nejen zpíval, ale i vyprávěl o životě Karla Hašlera. Obyvatelé si společně tradičně zazpívali Tu naši písničku českou.

Publikováno 23.10.2012 14:41

 


BohoslužbaBohoslužba 23.10.2012

V úterý 23.10.2012 přijel do domova sloužit mši pan farář Václav Pavlosek. Tentokrát měl kázání na text evangelia o uzdravení slepého. Pan farář mluvil o tom, že vidět očima není tak důležité jako vidět srdcem...

Publikováno 23.10.2012 14:41

 


Dobrovolnice TanjaDobrovolnice Tanja s klienty a psem Leonem

Zapomněli jsme zde napsat, že do domova nastoupila nová dobrovolnice z Německa. Jmenuje Tanja Hersacher a bude v Břevnici a v Havlíčkově Brodě U Panských pomáhat celý rok. Tanja je velmi ochotný a praktický člověk a díky této kombinaci se již stala plnohodnotnou členkou týmu.

Publikováno 23.10.2012 13:56

 

 

 

 


Nový přírůstekNáš Leon

V září jsme si z útulku přivezli nového člena našeho týmu. Je jím asi tříletý pes jménem Leon. Jako člen týmu má za úkol přinášet našim obyvatelům radost svojí přítomností.

Publikováno 13.9.2012 14:18

 

 


Návštěva pro radost

Čas od času se stane, že hřiště pro děti, které je v zahradě domova, obsadí malí návštěvníci a my jsme za to moc rádi, protože pohled na malé děti je vždy radostný. Tentokrát přijela za svojí prababičkou na návštěvu malá Apolenka a Justýnka.

Publikováno 8.8.2012 15:20

 


Nic moc úlovekHoubaři 1. 8. 2012

1. srpna jsme zahájili houbařskou sezónu, ale popravdě jsme toho moc nenašli. Několik holubinek, růžovky, panské hřiby a suchohřiby. Protože byl úlovek opravdu nevelký, můžeme prozradit i místo sběru - les nad Břevnicí směrem na Kojetín.

Publikováno 2.8.2012 14:55

 


Návštěva

Na zahradě domova se objevují poslední dobou malá kuřátka. Přijdou jen na návštěvu a pak se zase vrací za plot ke kvočně .

Publikováno 27.7.2012 20:25

 

 


Pouť u Svaté Anny 26.7.2012Pouť u Svaté Anny

Ve čtvrtek na svátek Anny jsme se vydaly společně s obyvatelkami domova na pouť ke Svaté Anně u Pohledu. Byly jsme na mši v opraveném kostelíku a pak jsme se vydaly koupit i nějaké to perníkové srdce.

Publikováno 27.7.2012 20:24

 


Canisterapie s fenkou Dájou

Datum konání: 16.7.2012

 V pondělí 16. 7. přijela do domova paní Průšová z Havlíčkova Brodu se svojí fenkou Dájou. Obyvatelé Dáju krmili psími pamlsky a to se jí evidentně líbilo více než hlazení a dávání "pac". Za dobrotu ale Dája podala pac každému ráda

Publikováno 16.7.2012 15:25


Dobrovolnice Marcellka s obyvatelkou domovaRozloučení s dobrovolnicí

Ve čtvrtek 12. července jsme se rozloužili s naší dobrovolnicí z Německa Marcellkou Reissmann. Po ročním pobytu v našem domově si v Břevnici odsloužila poslední službu a vrací se zpět do Německa, aby mohla studovat hudební vědu. Marcellka byla plnohodnotným členem našeho pracovního týmu. Děkujeme za pomoc a těšíme se třeba někdy zase na viděnou.

Publikováno 12.7.2012 15:11


Paní farářka Cicálková s manželem při bohoslužbě v domověPoslední bohoslužba

V pondělí 2. července se v domově konala bohoslužba, při které naposledy sloužila paní farářka Milena Cicálková. Do břevnického domova jezdila paní farářka často v doprovodu svého manžela. Poprvé přijeli sloužit asi před 10 lety a dojížděli do domova pravidelně první pondělí v měsíci. Za tolik let služby se sluší poděkovat; tak tedy DĚKUJEME! Děkujeme ale hlavně za to, že ten, kdo byl na těchto bohoslužbách přítomen, mohl vždy cítit, že ať už je jeho zdravotní stav jakýkoli, že jako člověk, má velikou hodnotu a jeho život má stále smysl. Děkujeme za slova povzbuzení, kterých se nám často dostávalo i za slova zastavení...

Publikováno 10.7.2012 15:59


Švédská buchtaŠvédský koláč

V květnu a červnu se obyvatelky domova pustily do pečení buchet. Postupně se pekly štrůdly, jidášky, rolády, bublanina a "švédský" koláč. Právě na švědský koláč Vám sem brzy napíšeme recept, ale připravtete se na to, že je to kalorická bomba, ale výborná! Tak zatím jen fotka švédského koláče před upečením (ty nakrájené kusy navrchu jsou máslo!).....

Publikováno 10.7.2012 11:35

 

 

 

 


Jehňata v zahradě domovaTak jsou tu opět!

Datum konání: 19.4.2012

Jaro je tu a s ním se k nám do domova vrátily i ovečky. Budou zde celé léto a postarají se nám o "sečení" trávy ve spodní části zahrady domova. Jsou to čtyři jehničky, které nám opět vypůjčil chovatel pan Martin Sedláček z Krát u Olešně. Doufáme, že tu budou i k radosti obyvatelům domova, protože už pohled na ně radostný je..

Publikováno 19.4.2012 11:42


Bohoslužba Církve starokatolické

Datum konání: 17.4.2012

V úterý 17.dubna přijel do domova sloužit mši svatou pan farář Václav Pavlosek. V kázání připomněl velikonoční událost ukřižování Krista a námětem jeho kázání byl text z evangelia o nevěřícím Tomášovi. Po bohoslužbě navštívil pan farář i nemocnou obyvatelku na jejím pokoji.

Publikováno 19.4.2012 11:32


Nová andulkaNová andulka

Datum konání: 2.1.2012

Do domova přibyl nový obyvatel a je jím mládě andulky, která má svoji klec hned u hlavního vchodu do zařízení. Má modro-bílou barvu a doufáme, že se jí zde bude dařit, protože kanárkovi, kterého jsme v kleci měli původně, zdejší prostředí nesvědčilo...

Publikováno 16.3.2012 11:33

 

 

 


RůžeMezinárodní den žen

Datum konání: 8.3.2012

Ve čtvrtek 8. března personál domova připomněl obyvatelkám, že slaví ženy svátek, a to prostřednictvím růžičky, kterou každá obyvatelka v domově dostala.

Publikováno 16.3.2012 11:21


Smírčí kámen v Rozsochatci u Havlíčkova BroduVyprávění o smírčích kamenech

Datum konání: 2.3.2012

V pátek 2. března přijela obyvatelům do domova opět vyprávět paní Lipenská. Tentokrát povídala o smírčích kamenech, které se stavěli od 14. do 16. století na místa, kde došlo k nějaké tragické události. Provinilci byl uložen nějaký úkol, kterým by odčinil svůj zločin. Takovým úkolem kromě vyrovnání s postiženou rodinou mohlo být i vytesání a vztyčení kamenného kříže na místě, kde byl zločin spáchán.Smírčí kameny jsou po celé Evropě, přes Skandinávii až po jih Evropy, ale s výjimkou Slovenska a Maďarska(tam je pouze jejiný kříž).

Publikováno 16.3.2012 11:13

 


Masopustní posezeníMasopustní posezení

Datum konání: 21.2.2012

21.2. odpoledne bylo v domově masopustní posezení u koblížků a dobrého punče. Obyvatelům k lepší pohodě hráli na klávesy a housle bratři Molišovi lidové písničky. Koblížky obyvatelům upekly naše paní kuchařky v Havlíčkově Brodě. Děkujeme.

Publikováno 16.3.2012 11:03


Bohoslužba s udělením popelce

Datum konání: 21.2.2012

Na úterní bohoslužbu přijel do Domova pro seniory v Břevnici pan farář Václav Pavlosek z Církve starokatolické. Při bohoslužbě uděloval pan farář popelec na znamení pokání.

Publikováno 16.3.2012 10:51


Únorová bohoslužba

Datum konání: 6.2.2012

Jako každý měsíc byla v první tentokrát únorové pondělí v domově bohoslužba Církve československé husitské. Na bohoslužbě sloužila slovem paní farářka Cicálková.

Publikováno 16.3.2012 10:41


Bohoslužba

Datum konání: 24.1.2012

V úterý 24. 1. přijel do domova sloužit mši svatou pan farář Václav Pavlosek. Obyvatelům složil slovem i vysluhováním památky svaté Večeře Páně.

Publikováno 16.3.2012 10:30


FanfrnochPovídání o zimě

Datum konání: 13.1.2012

V pátek přijela do břevnického domova povídat obyvatelům o zimním období paní Lipenská z Krajské knihovny Vysočina. Povídání začalo vánočním obdobím a končilo až obdobím masopustu. Mluvilo se o vánočním chození s bukačem (nazývaný také fanfrnoch), a to i s praktickou ukázkou hry na tento nástroj. Je to hliněná nebo plechová nádoba, která je potažena napnutou kůži a uprostřed je provlečen svazek žíní. Na fanfrnoch se hraje taháním za žíně, a to navlhčenými prsty, které třením vydávají bzučivé zvuky. Používal se jako doprovod k jiným nástrojům při koledách na Nový rok. Paní Lipenská vyprávěla o všech svátcích a také světcích zimního období až do března.

Publikováno 16.3.2012 10:12