Na první adventní neděli už musí být vše připraveno a tak se naplno pracuje na vánoční výzdobě. Některá výzdoba je tradiční, a to v podobě ozdobených smrkových větví, a jiná netradiční - v podobě nádherných andělů ze štěpinek dřeva.
Na první adventní neděli už musí být vše připraveno a tak se naplno pracuje na vánoční výzdobě. Některá výzdoba je tradiční, a to v podobě ozdobených smrkových větví, a jiná netradiční - v podobě nádherných andělů ze štěpinek dřeva.
V České Bělé byly již tradičně na faře vystaveny betlémy z různých koutů republiky i z různých materiálů. Výstavou nás provázel pan farář Zahálka, který k nám do Břevnice pravidelně dojíždí na bohoslužby.
Pravidelně každým rokem se v předvánočním čase koná v prostorách Krajského úřadu v Jihlavě vánoční prodej s názvem Barevné vánoce. Jako prodejci se zde prezentují především jednotlivá zařízení sociálních služeb. My jsme letos opět s našimi výrobky nechyběli a tentokrát jsme měli v nabídce perníky s vánočními perníkovkami, jablečné a hruškové křížaly a domácí jablečný mošt. Na obrázcích vidíte jednotlivé výrobky už vystavené v našem prodejním stánku.
5. prosince přišel do břevnického Domova Mikuláš s andělem a čerty. O atmosféře strachu se opravdu mluvit nedalo, bylo to veselé setkání. Děkujeme břevnickým, že nám přišli tuto tradici připomenout.
Na začátku prosince je již nejvyšší čas přemýšlet o tom, jaké druhy cukroví se na letošní Vánoce budou péct. My ale na začátku prosince nepřemýšlíme, my už rovnou pečeme, protože my si ho hned po upečení sníme. Děláme si tak dlouho před Vánocemi vánoční atmosféru. Takto jsme si udělali radost u rohlíčků, perníků, vosích hnízd a slepovaného cukroví.
V půlce listopadu už to moc na vycházky není a tak využíváme hlavně vnitřní prostory. V zápřahu je často naše nová kuchyňská linka na hlavní chodbě, kde se pečou samé dobré věci. Tentokrát to byly housky z kynutého těsta, do kterého se přidával i jogurt. Nejenže byly výborné, ale ještě nám tu pěkně už při pečení voněly.
Listopad je při pěkných dnech na procházky krásný a když se spojí s návštěvou cukrárny, je to ještě lepší. Tentokrát se oboje uskutečnilo v Chotěboři.
Moštování jablek už máme za sebou, tak teď ještě udělat zemlbábu neboli žemlovku, ať se ta jablka zpracují.
Hned na začátku října jsme se rozhodli zpracovat úrodu jablek ze zahrady domova. Letos se jablek urodilo neobvykle hodně a prakticky všechny stromy měly svěšené větve pod tíhou úrody. Že je před námi hodně práce, to jsme tušili, a tak jsme požádali o pomoc Fokus Vysočina. Pětičlenná parta z Fokusu nám pomohla sundat jablka ze stromů a posbírat je do pytlů. Pak už nastoupili další (zaměstnanci domova, jejich rodinní příslušníci i bývalý pan ředitel), kteří jablka myli, drtili a stáčeli mošt ručním lisem. Práce těžká, ale krásná. Odměnou nám bylo více jak 500 litrů vylisovaného moštu, který jsme společně s obyvateli popíjeli, část zavařili na vánoční trhy a zbytek prodali zaměstnancům ze všech třech budov našeho zařízení. Děkujeme každému, kdo nám přijel pomoci.
Další ovoce, které se dostalo na řadu ke zpracování, byly švestky. Letos byly, zřejmě kvůli slunečnému létu, extrémně sladké. Opláchnout, vyloupat, šup s nimi do trouby a pak už jen čekat na povidla. Hlavně nemíchat!