16. 6. Zbyněk

Zítra: Adolf

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > KARANTÉNA

KARANTÉNAVzhledem k tomu, že se v zařízení v Břevnici vyskytla nákaza Covid, byla na zařízení nařízena karanténa.

Situaci řešíme ve spolupráci se zřizovatelem Krajem Vysočina.

Prosíme o shovívavost, snažíme se informace předávat rodinám i veřejnosti, ale je to v tuto chvíli velmi náročné.

 

A jak k tomu mohlo dojít?

Nákaza koronavirem se v našem zařízení objevila zřejmě (jedná se pouze o naše domněnky) již na přelomu měsíce února a března, kdy byl první klient s teplotami a po několika dnech následoval další s teplotami a respiračními potížemi. Za dalších několik dní následovali další. V té době na Vysočině dobíhala běžná chřipková epidemie. Potíže byly považovány za obvyklou chřipku.

Všichni naši klienti s příznaky byli vždy vyšetřeni lékařem. V té době se o Covidu vůbec neuvažovalo, žádné testování ani neprobíhalo. Od 2.3.2020 jsme již omezovali návštěvy a od 9.3.2020 bylo naše zařízení kompletně uzavřeno.

Bohužel v té době již v něm byl virus přítomný, a protože se jedná o zařízení malé, kde žijí všichni se všemi, tak během několika týdnů došlo k takto masivní nákaze.

Zaměstnanci začali mít potíže víceméně všichni najednou během několika dnů v období kolem 18. 3. Navštěvovali své praktické lékaře (i s informacemi, kde pracují), někomu byla vystavena při potížích neschopenka, ovšem nikdo stále nebyl testován.

Na obranu lékařů konstatuji, že testy obecně nebyly příliš dostupné, odběrný stan v Havlíčkově Brodě zahajoval provoz 23. 3. 2020.

Teprve 26. 3. - po pozitivním testu rodinného příslušníka naší pracovnice, která ale byla již více než týden v pracovní neschopnosti, byl proveden její test.

Výsledek je známý.

Na základě těchto skutečností si stojím za tím, že naše zařízení nic nezanedbalo.

V polovině února naše zařízení prošlo velmi úspěšně náročnou akreditací u Spojené akreditační komise SAK, zaměřené na bezpečí a kvalitu zdravotní péče.

 

                   Ing. Hana Hlaváčková

                                                           ředitelka Domova pro seniory Havlíčkův Brod