16. 6. Zbyněk

Zítra: Adolf

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O nás > Šance rodině i zaměstnání

Šance rodině i zaměstnání

Naše organizace dlouhodobě podporuje slaďování osobního života a zaměstnání, protože si myslíme, že do života každého z nás by se měla vejít jak práce, tak i rodina, přátelé, vztahy s ostatními lidmi, sport, zájmy, cestování, duchovní záležitosti a další. Proto z důvodu stabilizace zaměstnanců našim pracovníkům umožňujeme:

 • zkrácené úvazky, včetně sdílených
 • pružnou pracovní dobu (pevná 8-14)
 • až 3 dny benefitního volna za rok z osobních důvodů
 • čerpání náhradního volna dle potřeb zaměstnance, i celodenního (obdoba stlačeného týdne)
 • možnost práce z domova (pouze u administrativních pracovníků)
 • plánování směn či výměnu služeb v nepřetržité péči dle potřeb zaměstnanců
 • neplacené volno, i dlouhodobé (např. v případě, že musí pracovník pečovat o blízkou osobu, ale i z jiných důvodů)
 • snažíme se o nízký počet přesčasových hodin u zaměstnanců v nepřetržitém provozu (zástupy za pracovní neschopnosti, školení, dovolenou, apod.)

Možnost využít výše uvedené benefity je samozřejmě dána pracovní pozicí, např. pružná pracovní doba či práce z domova nemůže být nabízena zdravotním sestrám či pečovatelkám, ty pracují ve směnách s pevnými začátky a konci pracovní doby. Umožňujeme jim alespoň čerpání náhradního volna, plánování či výměnu směn dle jejich potřeb. Umožňujeme také čerpání dovolené dle přání a potřeb zaměstnance. Prioritou v naší organizaci sice musí být zajištění provozu, ale tam, kde je to jen trochu možné, snažíme se zaměstnancům vždy vyjít vstříc.

Organizace rovněž:

 • udržuje kontakt s pracovníky na mateřské či rodičovské dovolené
 • snaží se usnadnit jim návrat z MD/RD
 • umožňuje postupné prodlužování zkrácených pracovních úvazků (např. právě po návratu z MD/RD)
 • uplatňuje rovný přístup k zaměstnancům a nabízí rovné příležitosti

Proto se naše organizace již v roce 2010 přihlásila k projektu Šance rodině i zaměstnání a byla vedena v databázi zaměstnavatelů přátelských rodině.

V roce 2014 jsme se přihlásili do soutěže Společnost přátelská rodině, kterou vyhlásila na Vysočině Síť mateřských center o.s. Prošli jsme hodnotícím procesem v oblastech Prorodinné aktivity, Prostředí organizace, Společenská odpovědnost firem, Ochrana životního prostředí, Statistické informace a Zaměstnavatelská oblast. Získali jsme certifikát Společnost přátelská rodině s nejvyšším počtem bodů z přihlášených organizací.

Po úspěchu v této soutěži jsme se přihlásili do soutěže, kterou v závěru roku 2014 vyhlásil náš zřizovatel Kraj Vysočina.

Soutěž byla nazvána Podnik přátelský rodině a jak uvedl při vyhlašování výsledků Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí, hodnocena v ní byla mimo jiné oblast využití flexibilních forem práce, personálního rozvoje a vzdělávání zaměstnanců, oblast péče o zaměstnance s rodinami a na mateřské a rodičovské dovolené a v neposlední řadě úroveň firemní kultury. Soutěž byla vyhodnocována ve třech kategoriích: podnik do 25 zaměstnanců, 26 - 250 zaměstnanců a nad 250 zaměstnanců.

Naše organizace soutěžila v nejvíce obsazené kategorii 26 - 250 zaměstnanců a nakonec ze 16 přihlášených zvítězila! Cenu jsme převzali z rukou zástupců Kraje Vysočina na slavnostním vyhlášení výsledků dne 14. 5. 2015 v Horáckém divadle v Jihlavě.

převzali z rukou zástupců Kraje Vysočina převzali z rukou zástupců Kraje Vysočina

V obou soutěžích jsme získali další podněty pro naši personální práci, takže doufáme, že dojde k dalšímu zlepšování podmínek pro slaďování osobního života a zaměstnání v naší organizaci.

Na všech našich pracovištích jsme v poslední době zřídili dětské koutky - jak pro děti našich zaměstnanců, tak i pro děti návštěvníků našich klientů. Také jsme uspořádali dětský den pro děti našich zaměstnanců, aby děti měly možnost poznat pracoviště rodičů.

Z důvodu prevence syndromu vyhoření a jako podporu pro sladění osobního, rodinného a profesního života se snažíme také o to, aby naši pracovníci zejména v nepřetržitém provozu nebyli nadměrně zatěžováni přesčasovými hodinami. Máme proto dostatek pracovníků na DPP a DPČ pro vykrývání občasných nepřítomností zaměstnanců v práci z důvodu pracovní neschopnosti, školení, dovolených či jiných.

V roce 2015 naše organizace získala 3. místo v soutěži Společenská odpovědnost firem a získala tak Cenu hejtmana Kraje Vysočina - Společensky odpovědná organizace kraje Vysočina.

Cena Hejtmana Cenu hejtmana Kraje Vysočina

 

V roce 2021 si nás v rámci projektu EU vybrala Síť pro rodinu, z.s. jako jednoho ze 14 zaměstnavatelů v celé České republice ke zhodnocení prorodinných opatření. V rámci výsledného vyhodnocení jsme byli vybráni jako jedna ze tří nejlepších organizací k prezentaci naší dobré praxe na závěrečné konferenci. Tohoto ocenění si velmi vážíme a ve slaďování osobního, rodinného a pracovního života našich zaměstnanců chceme i nadále pokračovat.